انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: ربات‌های مورچه‌ای با قابلیت جابجایی خودرو
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
ایتنا- محققان دانشگاه استنفورد، مجموعه‌ای از شش ربات بسیار کوچک، اما کارآمد را ساختند که ثابت می‌کند اندازه معیار درستی برای سنجش توانایی نیست. 

[عکس: 201906221616163cbebb397f6a27e89f3c637a34ce086d.jpg]


شش ربات ریز ساخته شده موسوم به 'میکرو یدک کش‌ها' در مجموع ۱۰۰ گرم وزن دارند و در آزمایش‌ها توانستند یک دستگاه خودروی ۱۷۰۰ کیلوگرمی و راننده آن را جابجا کنند.


به گزارش ایتنا از ایرنا، محققان در طراحی این میکرویدک‌کش‌ها که همزمان با هم حرکت می‌کنند و با حرکات هماهنگ بیش از دو هزار برابر وزن خود را می‌توانند حمل کنند، از مورچه‌ها الهام گرفتند.

در گزارش مربوط به این تحقیق آمده است که با توجه به موثرتر بودن کارهای گروهی در قیاس با فردی، مجموعه‌ای از ربات‌ها ساخته و به کار گرفته شد تا همچون مورچه‌ها بتوانند قدرتی فراتر از توان فردی ارائه کنند. بنابر این تیم شش تایی آنها با نیرویی افزون بر ۲۰۰ نیوتن، می‌تواند اجسام را جابجا کند.

محققان دریافتند که مورچه‌ها با استفاده از سه پا از ۶ پای خود می‌توانند قدرت خود را افزایش دهند و نیروی عظیمی را به کار گیرند.
به نوشته نیویورک تایمز، این ربات‌ها برای جابجایی خودرو از چرخ‌های چسبنده استفاده می‌کنند.
روش کار از پای مارمولک الهام گرفته شده است. پاهای مارمولک‌ها چسبندگی ویژه‌ای دارد که علاوه بر اتصال محکم به سطح، بسیار آسان و سریع جدا می‌شود و همین امر به حرکت عمودی این حشره روی دیوار کمک می‌کند.
در این آزمایش، چسب محکمی به کار رفته است که مواد ترکیبی آن از سیلیکون، پلاستیک، کربن و نانوتیوب و سایر مواد است.
این مطالعه در مجله اینترنتی IEEE Xplore منتشر شد.
من یه نمونه ربات پرنده دیدم در ابعاد مگس و بیشتر فکر کنم کارایی جاسوسی داشت و ساخت آمریکا بود.
این مطلب بسیار عالی تشکر  bb