انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: درمان هموروئید
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
درمان خانگی بواسیر یا هموروئیدهمان گونه که می دانیم به طور کلی پیشگیری بهتر از درمان است، لذا این قاعده کلی در بیماری بواسیر یا هموروئید نیز صادق است، بنابراین جلوگیری از به وجود آمدن بواسیر، راه منطقی ومرقون به صرفه تری از درمان محسوب می شود.[عکس: 20180822122342fb63aad46dfc2e5e9a8639570bf479ea.jpg]  آنچه مسلم است با انجام موارد مذکور می توان ظرف مدت ۷ الی ۱۰ روز مشکل بواسیر(هموروئید) بهبود تقریبی یابد و در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب باید در اولین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه شود.باید توجه داشت که در صورت عدم قطع درد،خونریزی و یا تشدید آن طی این هفت روز، شخص باید قبل از اتمام این دوره به پزشک مجرب مراجعه نماید.
 • مصرف ۶ الی ۸ لیوان آب در طول یک روز
 • استفاده روزانه از غذاهای فیبر دار
 • استفاده از داروها و کرم های موضعی مثل شیاف ها ویا پدهای بی حس کننده ازجمله کرم حاوی هیدروکورتیزون که نیازی به تجویز پزشک نیز ندارد
 • استفاده از قرص های مسکن به هنگام بروز درد( مانند قرص استامینوفن و ایبوبروفن)
 • نشستن روزانه دو الی سه مرتبه در آب گرم( ولرم) به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه
 • حفظ نظافت به طور منظم در ناحیه مقعد، بدین معنا که شخص روزانه استحمام نماید و پوست اطراف مقعد را به آرامی تمیز کنید مواظب باشید برای تمیز کردن ناحیه واطراف مقعد از صابون الکل استفاده نکنید زیرا میتواند باعث شود شرایط شما بد تر شود وبعد از حمام کردن با حوله خشک به ارامی اطراف مقعد را خشک کنید
 • عدم استفاده از دستمال های سرویس بهداشتی که به صورت خشک، رنگی و معظر هستند. از این رو توصیه می شود از دستمال های مرطوب معمولی بدون عطر و الکل استفاده شود
 • به هنگام اجابت مزاج از فشار و یا زور جهت دفع مدفوع خودداری شود
 • جلوگیری از ابتلا به یبوست و در صورت بروز یبوست در اولین فرصت اقدام به رفع آن نمایید درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر افرادی که در گذشته از بیماری همورئید رنج می بردند، متاسفانه با راه های درمانی توام با درد زیادی مواجه بودند، به گونه ای که شخص باید برای انجام درمان به بیمارستان مراجعه می کرد و تحت بی هوشی کامل، مورد جراحی قرار می گرفت، همچنین بعد از عمل نیز باید یک الی دو روز را در بیمارستان تحت مراقبت بود و تا چندین ماه بعد از عمل نیز با درد ناشی از جراحی مواجه بود، چرا که در روش در مانی بواسیر یا هموروئید از طریق جراحی، پزشک ناگزیر از استفاده از تیغ جراحی بود که به طور قطع محل عمل تا مدت ها با درد مواجه بود که این درد برای بیمار در بیشتر مواقع سخت و یا غیر قابل تحمل بود، همچنین شخص باید زمان و هزینه زیادی را برای درمان بیماری خود صرف می کرد.
خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین به روز شدن دستگاه های درمانی، دیگر نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان و یاصرف هزینه های هنگفت وجود ندارد.
گفتنی است یکی از روش های درمانی بواسیر یا هموروئید امروزه، استفاده از دستگاه های لیزر جدید می باشد، که بیمار درد کمتری در این روش تجربه خواهد کرد و دیگر نیازی به انجام استراحت مطلق نیز نخواهد داشت، به گونه ای که طبق بررسی های به عمل آمده استفاده از این روش درمانی برای مبتلایان به بیماری بواسیر و یا سایر بیماری های نشیمن گاه و همچنین جامعه پزشکی بسیار رضایت بخش تلقی می شود.
باید در نظر داشت که درمان بواسیر با لیزر به دو روش مذکور انجام می شود.
 • اشعه درمانی بواسیر یا هموروئید
 • جراحی همورئید از طریق لیزر اشعه درمانی بواسیر یا هموروئید( لیزر درمانی) بدیهی است اشعه درمانی بواسیر یا هموروئید برای آن دسته از افرادی که به بیماری هموروئید یا بواسیر درجه یک و یا درجه دو مبتلا هستند، مورد استفاده واقع می شود که فرد به طور قطع با انجام روش درمانی مذکور،به نتیجه مطلوبی دست خواهد یافت. لذا در این مجال به شرح تفصیلی این دو درجه از بیماری بواسیر یا هموروئید می پردازیم.
بواسیر یا هموروئید درجه یک: در این درجه از بیماری، بالشتک های بواسیر یا هموروئید از مقعد بیرون نمی آید، اما در مقابل شخص با علایمی چون دفع خون از مقعد،دفع خون به هنگام دفع مدفوع و یا مشاهده خون در مدفوع مواجه خواهد بود.
آنچه مسلم است در این مرحله از بیماری، بواسیر یا هموروئید های کوچکی در سطح درونی دهانه مقعد به وجود می آیند که متاسفانه بسیاری از افراد تا زمانی که به هنگام دفع مدفوع با خونریزی مواجه شوند، توجه چندانی به آن ندارند.
بواسیر یا هموروئید درجه دو: در این درجه از بیماری بالشتک های همورئید از مقعد بیرون می زند اما به طور طبیعی می تواند دوباره به محل اصلی خود باز گردد که در خصوص مهم ترین نشانه های آن می توان به خونریزی توام با درد اشاره کرد.
در درجه دو بیماری بواسیر یا هموروئید ناحیه کوچکی از بواسیر یا هموروئید در هنگام دفع مدفوع از مقعد بیرون می آید که به علت سفت بودن بافت پیوندی کانال مقعد، همورئید مجددا به جایگاه اصلی خود باز می گردد.
آنچه مسلم است در روش درمانی بواسیر یا هموروئید از طریق لیزر ، درمان به صورت سرپایی ،تحت بی حسی موضعی و در مطب انجام می شود و مدت زمان لازم برای انجام این روش کمتر از یک ساعت می باشد که خوشبختانه در روش درمانی مورد بحث، فرد احساس درد و یا خونریزی را تجربه نخواهد کرد، به گونه ای دیگر نیازی به بستری شدن بیمار نیز وجود نخواهد داشت.
جراحی بواسیر یا هموروئید از طریق لیزر
روش درمانی جراحی بواسیر (هموروئید) از طریق لیزر بیشتر برای آن دسته از بیمارانی که به بواسیردرجه سه و یا چهار مبتلا هستند، مورد استفاده واقع می شود.
بواسیر یا هموروئید درجه سه: در این درجه از بیماری، بالشتک های بواسیر یا هموروئید از مقعد بیرون می آید اما به طور طبیعی نمی تواند به محل اصلی خود باز گردد، به گونه ای که باید با کمک دست آنها را به داخل مقعد هل داد، نشانه بارز این درجه از بیماری بواسیر یا هموروئید احساس درد توام با خونریزی است.
بواسیر یا هموروئید درجه چهار: در این درجه از بیماری ،بالشتک های همورئید یا بواسیر یا هموروئید همواره در بیرون از مقعد هستند ، به گونه ای که به داخل مقعد نمی روند، از این رو شخص با درد و خونریزی زیادی مواجه خواهد شد، بنابراین توصیه می شود در این درجه از بیماری، فرد در اولین فرصت برای درمان به پزشک مجرب مراجعه نماید.
باید توجه داشت که درمان همورئید از طریق لیزر، در مقایسه با جراحی های باز و یا سایر روش های دیگر، بسیار راحت و همچنین از عوارض کمتری برخوردار است وبعد از عمل نیز بیمار می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد، بدین معنا که در روش مذکور نیازی به بستری شدن بیمار و یا استراحت مطلق فرد بعد از عمل وجود نخواهد داشت.
جالب است بدانیم که در این روش درمانی با استفاده از لیزر می توان اقدام به ایجاد برش و برداشتن بالشتک های بواسیر یا هموروئید بدون ایجاد خونریزی نمود، به گونه ای که روش درمانی مذکور به راحتی و با کمترین صدمه به بافت های اطراف انجام می شود، چرا که استفاده از لیزر باعث ترمیم شریان های خونی خواهد شد،همچنین در این روش احتمال بروز بیماری های واگیردار و عفونی مانند هپاتیت و ایدز به طور کلی از بین خواهد رفت. مزایای استفاده از لیزر
 • این روش درمانی، به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی در مطب انجام می شود
 • در این روش درمانی نیاز ی به انجام بی هوشی وجود ندارد
 • نیازی به بستری شدن و استراحت مطلق در این روش وجود ندارد، بدین معنا که فرد می تواند بلافاصله بعد از انجام عمل فعالیت های روزانه و اجتماعی خود را از سر بگیرد
 • در این روش درمانی فرد احساس درد و یا خونریزی نخواهد داشت
 • در این روش درمانی دیگر نیازی به استفاده از پانسمان یا همان تامپون وجود ندارد
 • مدت زمان لازم برای انجام این روش درمانی کمتر از یک ساعت می باشد درمان بواسیر با رابربند(کش لاستیکی) درمان هموروئید از طریق رابربند( کش پلاستیکی) در بیشتر موارد برای افرادی که مبتلا به بواسیر درجه دو و یا سه این بیماری هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.از این رو برای آشنایی هر چه بیشتر با این دو درجه از بیماری به شرح آن در ادامه خواهیم پرداخت.
بواسیردرجه دو: در این درجه از بیماری بالشتک های همورئید یا بواسیر از مقعد بیرون می زند، اما این در حالی است که به طور طبیعی می تواند دوباره به جای اصلی خود باز گردد، در بیان مهم ترین علایم این درجه از بیماری می توان به ایجاد خونریزی همراه با درد اشاره کرد.
باید توجه داشت در بواسیر درجه دو، ناحیه کوچکی از هموروئید که به هنگام دفع مدفوع از مقعد بیرون می آید به صورت مجدد به جایگاه اصلی خود بر می گردد، که البته علت این مهم به علت سفت بودن بافت پیوندی کانال مقعد می باشد.
بواسیردرجه سه: در این درجه از بیماری، بالشتک های هموروئید از مقعد بیرون می زند اما نمی تواند به صورت طبیعی به محل اصلی خود برگردد، از این رو برای برگشت این بالشتک ها باید از دست کمک گرفت به گونه ای که با استفاده از دست آنها را به درون مقعد هل داد. مهم ترین نشانه این درجه از بیماری بواسیر ایجاد احساس درد به همراه خونریزی می باشد.
گفتنی است روش درمانی مورد بحث یکی از جدید ترین و به روز ترین روش های درمانی بواسیر یا همان هموروئید محسوب می شود که به علت کوتاه بودن مدت زمان انجام آن با استقبال بیشتری مواجه شده است.
آنچه مسلم است درمان بواسیر از طریق رابربند به صورت سرپایی انجام می شود. بدین معنا که بیمار می تواند در مطب و بدون احساس درد و یا خونریزی اقدام به درمان این بیماری نماید.
باید توجه داشت که روش درمانی مورد بحث از طریق وسیله یک بار مصرف انجام می شود، بدین معنا که حلقه لاستیکی را به دور بالشتک بواسیر انداخته تا مانع خون رسانی به پاکه بواسیر شود، که این امر موجب سیاه شدن وخشک شدن تدریجی ودرنهایت افتادن بواسیر خواهد شد. مزایای درمان بواسیر با رابربند
 • عدم ایجاد درد و یا خونریزی
 • عدم ابتلا به بیماریهای عفونی
 • مرقون به صرفه بودن
 • انجام این روش به صورت سرپایی و در مطب، بدین معنا که دیگر نیازی به مراجعه بیمار برای درمان به بیمارستان وجود ندارد. از این رو در وقت و هزینه شخص صرفه جویی خواهد شد
 • نیاز به بستری شدن بیمار در این روش درمانی وجود ندارد، بدین معنا که فرد می تواند بعد از انجام این روش درمانی بلافاصله فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد و دیگر نیازی به استراحت مطلق وجود نخواهد داشت
 • استفاده از بی حسی موضعی در این روش در مانی ، بذین معنا که دیگر نیازی به بی هوشی بیمار وجود ندارد. درمان بواسیر با استپلر”درمان بواسیر ازطریق استپلر” درمان بواسیر از طریق استپلر بیشتر برای افرادی که مبتلا به درجه سه و یا چهار این نوع بیماری هستند، استفاده می شود. از این رو در این مجال به شرح کامل این دو درجه از بیماری مذکور خواهیم پرداخت.
 • بواسیردرجه سه: در این حالت از بیماری ، بالشتک های همورِئید از مقعد بیرون آمده، به گونه ای که نمی توانند به طور طبیعی به محل اصلی خود برگردند و تنها با کمک دست، می توان آنها را به درون مقعد هدایت کرد، یکی از مهم ترین نشانه های بارز این درجه از بیماری مورد بحث، آاحساس درد همراه با خونریزی است
 • بواسیردرجه چهار: در این درجه از بیماری، بالشتک های بواسیر همیشه بیرون از مقعد هستند، به گونه ای که حتی با استفاده از دست هم به داخل مقعد باز نمی گردند. از این رو همواره بیمار با درد شدید و خونریزی همراه است که توصیه می شود در این مورد، بیمار در اولین زمان ممکن به پزشک متخصص و مجرب برای درمان مراجعه نماید گفتنی است در گذشته برای درمان این دو درجه مذکور از بواسیر تنها از طریق سنتی اقدام به عمل می آمد، به طوری که این جراحی تنها در بیمارستان و از طریق انجام بی هوشی عمومی صورت می گرفت و شخص بعد از عمل باید یک الی دو روز را در بیمارستان سپری می کرد و بعد از عمل نیز درد ناشی از جراحی که ناگزیر با چاقوی جراحی صورت می گرفت را تحمل می کرد، اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، این دو درجه از بیماری بواسیر با وسیله ای به نام استپلر انجام می شود که خوشبختانه دیگر در این روش، بیمار عوارض روش درمانی قبل را نخواهد داشت.
از مهم ترین مزایای درمان بواسیردرجه چهاربا استپلر می توان به حداقل رسیدن مدت زمان عمل و ترخیص بیمار بعد از جراحی اشاره کرد.
در پایان باید خاطر نشان کرد که در روش درمانی مورد بحث، استپلر مانع رسیدن جریان خون به بالشتک های بواسیر می شود، از این رو به راحتی می توان اقدام به برداشتن بخش متورم شده و بیرون زده بواسیر نمود، همچنین بیمار در روش درمانی مورد بحث، درد کمتری را تجربه می نماید و همچنین به نتیجه مطلوب تری نیز دست خواهد یافت.