انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: چگونه از سر تیتر در سایت استفاده کنیم؟
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
مفهوم سر تیتر در گوگل یا همان عنوان در نتایج جستجوی گوگل، مفهومی به شدت چالش برانگیزی است. در نتیجه طراحان سایت از سر تیترها برای بروزرسانی وبلاگ و انتشار مطالب خود در شرکت طراحی سایت استفاده می کنند.
مفهوم سر تیتر، از صنعت چاپ به خصوص طراحی صفحات روزنامه ها گرفته شده است. روزنامه ها از سر تیترهای ادبی در صفحات سایت خود استفاده می کنند. در بالای سر تیتر، معمولاً مشخصات روزنامه قرار می گیرد که این سر تیترها دو سر خط دارند که توجه خواننده را به سمت خود جلب می کنند. در بخش پائین زیر سر تیتر، مطالب کوتاه، بلند یا اینفوگرافیم قرار می گیرد.
در این مقاله از سلسله مقالات طراحی سایت پرتال، قصد داریم تا شما را با نکات و ترفندهای مربوط به سر تیتر در طراحی سایت و سئو و بهینه سازی سایت آشنا کنیم.
در قسمت بالایی سایت، هیچ سرتیتر ادبی قرار داده نمی شود، البته این امکان وجود دارد که شما هنوز معنای سر تیتر را به خوبی درک نکرده باشید. در طراحی سایت، اگر مطالب در بالای آن قرار گیرند، مطمئناً کاربران بیشتر جذب همان مطالب می شوند زیرا مطالب در این بخش، کاربران را به سمت خود جلب می کنند. اگر قرار است که کاربر برای دیدن مطالب اسکرول کنند، پس بهتر است که مطالب را زیر سر تیتر قرار دهید.
مطمئناً ما نمی خواهیم طراحی سایت مان ساده باشد. از وقتی که جستجوی اینترنت در موبایل رایج شد، صفحات سایت به صورت طولانی تری برای کاربران به نمایش در می آیند. اما مهم ترین مشکل در چاپ این صفحات که به صورت ریسپانسیو طراحی شده اند، نحوۀ ترکیب شدن آیتم ها و نشان دادن متون در صفحات وب سایت است. به همین دلیل چاپگرهای نمی دانند که انتهای صفحه دقیقاً کجاست.
البته باید به این حقیقت برسیم که مفهوم سر تیتر مفهومی تئوری است. آیا بهتر نیست این مفهوم را دقیق تر مد نظر قرار دهیم؟ زیرا گوگل مفهوم سر تیتر را به خوبی در دنیای خود به کار گرفته است.
گوگل  از سال 2011، با کاربران راجع به مطالبی صحبت می کند که در بالای سرتیتر گذاشته می شوند. گوگل ترجیح داد تا مطالب را در بالای آن قرار دهد و در سال 2012 ،  آن را به الگوریتم رتبه صفحات خود اضافه کرد.
 تقریبا یک هفته پیش ، Matt Cutts ، مدیر تیم وب اسپم گوگل، در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرد که طراحی وب سایت باید مطالب بالای سرتیتر را به روز رسانی کنند. چرا که  تاثیر این مطالب ، بر روی در خواست کاربران به زبان انگلیسی 0.7% است.
این تاثیر ، خیلی بیشتر از تآثیر الگوریتم پنگوئن است.
 طراحان سایت بر این باورند که گذاشتن مطالب در بالای سر تیتر خیلی راحت از  کار با الگوریتم پنگوئن است.
گوگل در ژانویه اعلام کرد که : این الگوریتم نمی تواند سایت هایی را تحت تاثیر قرار دهد که تبلیغات خود را در بالای سرتیتر با اندازه مناسب قرار می دهند، در عوض سایت هایی دستخوش این تغییر می شوند که تبلیغات بسیار زیادی را در بالای صفحه بارگذاری می کنند. به طبع آن ها به سختی می توانند به اصل مطالب در بالای صفحه دست یابند.
توجه داشته باشید که استفاده از واژه " بیش از حد" ، به منطق فازی اشاره می کند. بالواقع تاچه حد فرمول های ریاضی مثل الگوریتم رتبه صفحات گوگل ، می توانند مطالبی را مشخص کند که بارها و بارها به طور مفرط در وب سایت گذاشته شده اند؟
خب بهتر است به نمونه ای که خود گوگل منتشر کرد، توجه کنید: راجع به تبلیغات کلیکی جستجو کنید. این کلید واژه  که در بالای سرتیتر گذاشته شده ، 18 نتیجه را در صفحه نمایش ما نشان می دهد. 11 نتیجه آن ، مربوط به کلید واژه " تبلیغات pay-per" می باشد.
البته گوگل ، بر روی این مسئله بحث می کند که تبلیغاتی که در بالای سرتیتر گذاشته می شوند ، در اصل،  هدف تبلیغاتی بوده و کاملا با کاربران ارتباط برقرار کرده و آن ها را به سمت خود می کشانند.
ما بر مبنای  بهینه سازی طراحی ، طراحی های خود را در وب سایت انجام می دهیم. مگر اینکه گوگل ، بخواهد وضعیت سر تیتر Googlebot را بهینه سازی کند. اینکه اسلایدر تصاویر jQuery، طراحی وب سایت خوبی دارد یا خیر ، برای ما جالب است.
اگر دوست دارید نمونه های دیگری در این زمینه بخوانید، به سایت طراحی سایت مراجعه کنید.