انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: رژیم غذایی دیابت
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
رژیم غذایی دیابت
داشتن رژیم غذایی دیابت مناسب برای افراد مبتلا به دیابت می‌تواند بهترین رویکرد درامنی برای مدیریت و کنترل این بیماری و مناسب‌ترین راه پیشگیری از بحرانی شدن شدن وضعیت بدنی فرد مبتلا  باشد. سایت وزن من، با بهره‌گیری از نظرات متخصصین حرفه‌ای در این زمینه با در اختیار نهادن رژیم غذایی دیابت شما را با ارائه‌ی سودمندترین روش‌های اتخاذ صحیح رژیم غذایی دیابت در راستای پیشگیری و یا کنترل این بیماری آشنا کرده و یاری می‌رساند
 
رژیم غذایی دیابت ایده آل
بیماری قند خون یا همان دیابت شایع‌ترین بیماری جهان در قرن اخیر است. بسیاری از افراد در سراسر کره زمین به آن مبتلا بوده و با عوارض آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این بیماری همچنان که می‌تواند یک زندگی مسالمت‌آمیز با بدن فرد مبتلا داشته باشد، به طوری که یک فرد دیابتی بتواند به فعالیت‌های معمول و روزانه خود بدون بروز مشکلی بپردازد، بدون توجه به برخی نکات در برخی مواقع نیز می‌تواند بسیار پر خطر باشد. هر چند پیشگیری از دیابت تیپ یک معمولا امکان‌پذیر نمی‌باشد لکن این امر در دیابت تیپ دو که اکثریت موارد دیابت را شامل می‌شود، امکان‌پذیر است‌ که شامل حفظ وزن ایده‌آل و فعالیت بدنی مناسب و بخصوص رعایت یک رژیم غذایی دیابت می‌باشد.
رویکرد‌های درمانی دیابت
معمولاً بعد از ابتلا به دیابت هدف درمان کاهش قند خون و کنترل عوارض دیابت از طریق رژیم غذایی دیابت می‌باشد. مهمترین روش‌های درمانی برای دیابت تیپ یک، تزریق انسولین همراه با رعایت رژیم غذایی دیابت است. علاوه‌براین روش‌های درمانی خوراکی مانند متفورمین ترکیبات سولفونیل اوره مانند گلیبن کلامید و داروهای دسته GLp1  و سایر موارد، با دوزهای متفاوت در دیابت تیپ دو از مرسوم‌ترین رویکردهای درمانی افراد مبتلا به دیابت در کنار رژیم غذایی دیابت می‌باشد
رژیم غذایی دیابت برای بیماران دیابتی
رژیم غذایی دیابت مانند رویکردهای درمانی دارویی، نقش بسزایی در پیشگیری از دیابت یا کاهش عوارض ناشی از دیابت دارند. بسیاری تصور می کنند فقط داروها می توانند برای مبتلایان به دیابت سودمند باشند اما تحقیقات بسیاری از مراکز علمی بر تنقش پر رنگ رژیم غذایی دیابت تأکید ویژه داشته‌اند. امروزه شما می‌توانید با مراجعه به مراکز خدمات درمانی معتبر و مشورت گرفتن از متخصصین تغذیه و رژیم غذایی  دیابت می‌توانید، به جای جست و جوی رژیم غذایی طاقت فرسا و دشوار، بر اساس شرایط و وضعیت سلامت بدنی خود، رژیم غذایی دیابت مختص به خود را دریافت کنید. در دستورالعمل‌های مرتبط با رژیم غذایی دیابت معتبر و نوین، سعی شده است به صورت کنترل شده انواع و اقسام گروه های غذایی حتی کربوهیدرات‌ها (قندها) با یک تعادل مناسب گنجانده شود و حجم دریافت قند در بازه‌های زمانی بر اساس یک نظم و ترتیب مشخص و مبتنی بر ملاحظات درمانی بیمار مدنظر قرار گیرد
در رژیم غذایی دیابت، معمولا 50 درصد کربوهیدرات، 20 تا 30 درصد چربی و 20 تا 30 درصد پروتئین می‌باشد. در گروه کربوهیدرات ها حدود 45 تا 50 درصدشان قندهای ساده و مابقی کربوهیدرات‌های مرکب می‌باشند. از دگر سو، چربی در رژیم غذایی دیابت باید شامل روغن‌های اشباع نشده مانند روغن‌های زیتون کانولا هسته انگور کنجد و موارد از این دست باشد. سعی داشته باشید در رژیم غذایی دیابت، مصرف چربی‌های اشباع شده (روغن جامد حیوانی و گیاهی) را به حداقل ممکن برسانید
بسیاری بر این باورند که رژیم غذایی دیابت به معنای گرسنگی بلندمدت می باشد در حالیکه این تصور اشتباه است. هدف از دریافت رژیم غذایی دیابت، کنترل سطح قند در بدن مبتنی بر اصول صحیح تغذیه و سلامت می‌باشد. به طور مثال در رژیم غذایی دیابت مصرف وعده‌های غذایی بزرگ و پر حجم در طول روز به وعده‌های غذایی زیاد اما کم حجم تبدیل شده است.
 
باید‌ها و نباید‌های رژیم غذایی دیابت برای یک فرد دیابتی
بایدها
1.    جایگزین‌سازی کنید: به عادات غذایی روزانه خود نگاهی بیندازید و به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توان رژیم غذایی دیابت سالم‌تری داشت. می‌توانید با جایگزین کردن برنج قهوه‌ای به بجای استفاده از برنج سفید و یا استفاده از نان جو به جای نان‌هایی نظیر نان لواش و یا جایگزین کردن نوشیدنی‌های سالم نظیر دوغ به جای استفاده از نوشابه در کنار غذا، از رژیم غذایی دیابت صحیح و سالمی برخوردار باشید.
2.    سبزیجات را حذف نکنید: سبزیجات را در کنار همه وعده‌های غذایی خود داشته باشید. مصرف سبزیجات به متعادل‌تر نگه داشتن میزان قند خون مورد نیاز شما کمک زیادی خواهد داشت.
3.    دانه‌های روغنی را فراموش نکنید: مصرف دانه‌های روغنی سرشار از چربی‌های غیر اشباع و مورد نیاز بدن باعث تنظیم مقدار انرژی مورد نیاز بدن و کنترل قند خون می گردد.
4.    پیاده‌روی و ورزش: داشتن برنامه‌ای منظم برای انجام فعالیت‌های بدنی کمک بسیاری در دفع قند خون و سالم نگه داشتن بدن شما خواهد کرد.

نباید‌ها رژیم غذایی دیابت
1.    مصرف قند را به حداقل برسانید: استفاده از قند و شکر برای شیرین کردن چای اکیداً منع می‌گردد و توصیه ما این است برای این کار از قندهای رژیمی موجود در بازار و یا از خرما استفاده کنید.
2.    کربوهیدرات‌ها را کنار بگذارید: مصرف موادی مانند سیب زمینی، پسته، ذرت و بیسکوئیت‌های نشاسته‌دار را به حداقل ممکن برسانید.
3.    میوه‌هایی که دارای قند بالایی هستند مانند موز، خربزه، طالبی، انگور عسگری و سیب گلاب را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنید.
امروزه بسیاری از افراد در دنیا با مراجعه به وب سایت‌های معتبر در حوزه رژیم غذایی دیابت، برنامه رژیم خود را آنلاین دریافت می‌کنند که از نظر هزینه و زمان  بسیار مقرون به صرفه‌تر است. بسیاری از این افراد توانسته اند در بلندمدت با رعایت منظم رژیم غذایی دیابت از عوارض دیابت نجات یابند.
با تلاش فراوان و حساسیتی که در وب سایت و مرکز خدمات درمانی وزن من و کنترل‌های دو هفته‌ای که برای افراد مبتلا در تهیه رژیم غذایی دیابت صورت گرفته با اطمینان می‌توان گفت که برنامه رژیم غذایی دیابت ارائه شده در سایت وزن من، یکی از آسان‌ترین روش‌هایی است که ضمن توجه به ذائقه افراد شاهد بهترین نتایج تاثیر‌گذار در پیشگیری از دیابت را در افراد مستعد و یا  کنترل دیابت در مبتلایان خواهیم بود.