انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: نظافت لکه‌های مایع از روی مبلمان چوبی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
[عکس: %D9%BE%D8%A7%DA%A9-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9..._Large.jpg]
لازم نیست وقتی یک فنجان قهوه‌ی داغ یا شربت روی مبلمان چوبی ریخت وحشت کنید. اکثر اوقات نظافت کردن لکه‌های مایع از روی مبلمان چوبی کار ساده‌ای است. اولین کاری که باید بکنید این است که مشخص کنید آسیب‌دیدگی تا چه حد است. می‌توانید از روی رنگ لکه یا رد مایع میزان آسیب را تخمین بزنید. لکه‌هایی که از ریختن مایعات یا برخورد بخار با مبلمان چوبی ایجاد می‌شوند، معمولا سفیدند یا رنگ روشنی دارند. این یعنی مایع یا بخار به لایه‌ی رویی رنگ نفوذ نکرده است. اما وقتی لکه تیره باشد، به این معنی است که مایع به رنگ نفوذ کرده است و به چوب رسیده است. اگر این اتفاق رخ دهد، پاک کردن لکه از روی مبلمان کار ساده‌ای نخواهد بود.
این‌ها روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید لکه‌های مایعات را از روی مبلمان چوبی پاک کنید. با اولین روش شروع کنید و اگر موثر واقع نشد، روش‌های بعدی را امتحان کنید:
روی لکه کمی پلیش روغنی چوب، مایونز یا ژل پترولیوم بمالید. هدف از این کار پوشاندن لکه‌ی مایع با روغن است.
کمی خمیردندان روی یک دستمال خیس بزنید و سپس، دستمال را روی لکه بمالید تا ناپدید شود. خمیردندان در بعضی مواقع به پاک شدن لکه کمک می‌کند.
اگر لکه هنوز پاک نشده، مقداری برابر از جوش شیرین و خمیردندان را با هم ترکیب کنید و آن را روی لکه بزنید. بسته به اندازه‌ی لکه، یک چهارم یا یک دوم قاشق چای‌خوری از هر کدام کافی خواهد بود. هنگام مالیدن ترکیب روی لکه، کمی فشار وارد کنید.
یک پارچه‌ی نرم را در حلالی ضعیف مثل تینر بدون بو فرو کنید، آن را بچالیند و سپس روی لکه بکشید تا ناپدید شود. برای این‌که مطمئن شوید به مبلمان آسیبی وارد نمی‌شود، اول تینر را روی قسمتی از چوب آن که خیلی در چشم نیست امتحان کنید و ببینید به رنگ آسیب وارد می‌کند یا نه. اگر رنگ محو یا پاک شد، از این روش استفاده نکنید.
پس از این‌که لکه پاک شد، مبلمان چوبی را واکس بزنید. یک لایه‌ی نازک از خمیر واکس چوب را با استفاده از یک دستمال نرم، روی مبلمان بمالید. با این‌که زدن خمیر واکس چوب روی مبلمان کمی کار دارد، نسبت به واکس مایع نتیجه‌ی بهتری می‌دهد.
نیم ساعت پس از این‌که خمیر واکس کاملا خشک شد، با استفاده از یک دستمال نرم و تمیز روی چوب مبلمان بکشید تا صاف و براق شود.
جاي تاپيك اشتباهه بايد اينجا تاپيك نميزدي جديدا مديرا سخت ميگيرن  19