انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: چگونه به صورت طبیعی بواسیر را درمان کنیم؟
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
هموروئیدها یا بواسیرها، رگ*های خونی هستند که در اطراف مقعد یا قسمت پایینی راست*روده (رکتوم) قرار دارند. بواسیرها می*توانند داخلی یا خارجی باشند. بواسیرهای داخلی در داخل رکتوم هستند، درحالی*که بواسیرهای خارجی در بیرون دهانه*ی مقعد قرار دارند. هموروئیدها می*توانند گاهی اوقات دردناک یا خارش*دار شوند. همچنین ممکن است هنگام اجابت مزاج دچار خونریزی شوند.

هموروئید بسیار شایع است. ۷۵ درصد از مردم در یک برهه از زندگی*شان به بواسیر دچار می*شوند. هموروئیدها در افراد بین ۴۵ و ۶۵ سال شایع*تر هستند. 

علائم بواسیر چه مدتی طول می*کشند؟

اگر بواسیرهای شما کوچک باشند، ممکن است علائم شما درعرض چند روز و بدون هیچ*گونه درمانی برطرف شوند. همچنین ممکن است لازم باشد تغییرات ساده*ای در رژیم غذایی و سبک زندگی*تان ایجاد کنید. برخی هموروئیدهای داخلی آن*قدر بزرگ می*شوند که از مقعد بیرون می*زنند. اینها هموروئیدهای پرولاپس نامیده می*شوند. بهبود هموروئیدهای پرولاپس، مدت بیشتری طول می*کشد و ممکن است به درمان*های پزشکی نیاز پیدا کنند.

برخی از زنان در طول دوره*ی بارداری به بواسیر دچار می*شوند. این به*دلیل افزایش فشار در شکم، به*خصوص در سه*ماهه*ی سوم است که می*تواند باعث شود رگ*های رکتوم و مقعد بزرگ*تر شوند. هورمون*های بارداری نیز ممکن است احتمال تورم رگ*ها را افزایش دهند. اگر در طول دوره*ی بارداری به بواسیر دچار شوید، ممکن است علائم*تان تا زمان تولد نوزادتان ادامه داشته باشد.

علائم هموروئید یا بواسیر چیست؟
ممکن است شما دچار هموروئیدهای داخلی باشید، اما هیچ*گونه علائم قابل*توجهی نداشته باشید. گاهی اوقات اجابت مزاج می*تواند یک هموروئید داخلی را تحریک کند و باعث خونریزی شود. اگر بواسیر داخلی از دهانه*ی مقعد بیرون بزند، ممکن است شما هنگام اجابت مزاج دچار خونریزی شوید و علائم زیر را در ناحیه*ی مقعدتان داشته باشید:

خارش؛
سوزش؛
ناراحتی؛
درد؛
توده؛
تورم.
اینها همان علائمی هستند که درصورت داشتن هموروئیدهای خارجی تجربه خواهید کرد.

برای تسکین بواسیر چه کارهایی می*توانید انجام دهید؟

اگر بواسیر دارید، ممکن است ایجاد تغییراتی در سبک زندگی*تان به بهبود سریع*تر آن کمک کند. یکی از علل بواسیر، زورزدن هنگام اجابت مزاج است. اضافه*کردن غذاهای پرفیبر مانند سبزیجات، میوه*ها و غلات کامل به رژیم غذایی می*تواند به نرم*شدن مدفوع کمک کند و عبور آن را آسان*تر نماید. همچنین شما باید برای تسکین یبوست و کاهش میزان زورزدن در هنگام اجابت مزاج، مقدار زیادی آب بنوشید.

اینها سایر نکاتی هستند که ممکن است به کاهش علائم کمک کنند:

زمان نشستن در توالت را به حداقل برسانید.
هنگامی که نیاز به اجابت مزاج دارید، در اسرع وقت به دست*شویی بروید.
برای تغییر دادن موقعیت رکتوم، هنگام اجابت مزاج پاهایتان را روی یک چهارپایه*ی کوچک قرار دهید. (یعنی هنگام استفاده از دست*شویی فرنگی)
اگر باردار هستید، به پهلو بخوابید. این کار به کاهش فشار اطراف مقعد شما کمک خواهد کرد.
در مورد مصرف یک نرم*کننده*ی مدفوع یا یک مکمل فیبرمانند پسیلیوم (متاموسیل) یا متیل سلولز (سیتروسل) از پزشک*تان سؤال کنید. اضافه کردن یک قاشق غذاخوری روغن معدنی به غذا نیز می*تواند به نرم شدن مدفوع کمک کند.
ناحیه*ی مقعد را تمیز نگه دارید. به*طور منظم دوش بگیرید و بعد از اجابت مزاج، مقعد و ناحیه*ی اطراف آن را کاملا بشویید یا از دستمال*های مرطوب برای پاک کردن آن استفاده کنید.
برای شست*وشوی ناحیه*ی مقعد از یک لگن مخصوص شست*وشوی مقعد (sitz bath) استفاده کنید یا چند دقیقه درون وان آب گرم بنشینید.
همچنین می*توانید برای کاهش احساس ناراحتی، داروهای موضعی بدون نیاز به نسخه (OTC) مانند ژل هموروئیدال فنیل*افرین (Preparation H) را نیز امتحان کنید. این محصولات درصورتی به*کار می*روند که هموروئیدها برآمده و ملتهب باشند. استفاده از محصولات حاوی استروئیدها را به حداقل برسانید، چون استفاده*ی طولانی*مدت از آنها ممکن است موجب نازک شدن پوست اطراف مقعد شود. اگر داروهای بدون نیاز به نسخه نتوانستند به شما کمک کنند، با پزشک*تان صحبت کنید تا ببینید که آیا به درمان اضافی نیاز دارید یا نه.

چه گزینه*هایی برای درمان بواسیر وجود دارد؟
بواسیرهای کوچک، اغلب بدون درمان یا با درمان خانگی و تغییرات سبک زندگی برطرف می*شوند. اما اگر مشکلات و عوارض ناشی از بواسیر مانند خونریزی همچنان ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می*تواند سایر علل خونریزی هنگام اجابت مزاج را بررسی کند. اگر علائم شما شدید شوند، پزشک ممکن است روش*های پزشکی (عمل جراحی) را برای برداشتن یا کوچک کردن هموروئیدها به شما توصیه کند.

همچنین ممکن است پزشک*تان یک درمان سرپایی و بدون دردسر را به شما پیشنهاد کند. درمان*های سرپایی، درمان*هایی هستند که پزشک در مطبش انجام می*دهد. برخی از درمان بواسیر عبارت*اند از:

بستن رگ با باند لاستیکی، متداول*ترین درمان غیرجراحی است. پزشک در این روش، یک باند یا حلقه*ی لاستیکی سفت را دور پایه*ی هموروئید گره می*زند. این حلقه باعث قطع جریان خون به هموروئید می*شود و در نتیجه هموروئید پس از چند روز ازبین می*رود. این روش برای ۸۰ درصد از افرادی که تحت درمان هموروئید قرار می*گیرند، به*کار می*رود.
در طول روش انعقاد، پزشک از نور مادون قرمز، گرما یا سرمای شدید برای کوچک کردن هموروئید استفاده می*کند.
در طول اسکلروتراپی، پزشک برای کوچک کردن هموروئید، یک ماده*ی شیمیایی به درون آن تزریق می*کند.
اگر هموروئید شما شدید باشد یا به درمان*های پزشکی سرپایی پاسخ ندهد، ممکن است لازم باشد پزشک*تان آن را از طریق عمل جراحی خارج کند. این روش معمولا علائم را ازبین می*برد و میزان عود هموروئید را در آینده کاهش می*دهد.

عوامل خطر برای ابتلا به بواسیر چه هستند؟

عوامل خطر برای بواسیر عمدتا به افزایش فشار روی مقعد و رگ*های راست*روده، مربوط می*شوند. داشتن سابقه*ی خانوادگی هموروئید می*تواند خطر ابتلای شما به آن را افزایش دهد. عوامل خطر عبارت*اند از:

سن؛
بارداری؛
چاقی؛
مقاربت از مقعد؛
یبوست یا اسهال مکرر؛
نشستن طولانی*مدت در توالت؛
عدم مصرف فیبر رژیمی کافی؛
استفاده*ی بیش*ازحد از تنقیه یا مسهل*ها؛
زورزدن هنگام اجابت مزاج.


آیا امکان برگشت هموروئید وجود دارد؟
اگر قبلا به بواسیر دچار شده باشید، احتمال برگشت آن وجود دارد. محققان درمورد میزان عود هموروئید، تحقیقات زیادی انجام نداده*اند. آنها در یک مطالعه در سال ۲۰۰۴، میزان عود هموروئید را در ۲۳۱ نفر باهم مقایسه کردند. برخی از شرکت*کنندگان در این مطالعه تحت درمان*های خانگی قرار گرفتند و بقیه برای برداشتن هموروئیدشان، عمل جراحی انجام دادند. میزان عود هموروئید در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، ۶٫۳ درصد و کسانی که از درمان*های خانگی استفاده کرده بودند، ۲۵٫۴ درصد بود.

هموروئیدها که گاهی اوقات بواسیر نیز نامیده می*شوند، رگ*های متورم در مقعد و رکتوم هستند. علائم شایع هموروئید می*تواند شامل درد، خارش و خونریزی مقعدی باشد. هموروئیدها می*توانند در داخل و خارج مقعد و رکتوم به*وجود بیایند که به*ترتیب هموروئیدهای داخلی و خارجی نامیده می*شوند.

هموروئیدها مشکلی بسیار رایج هستند. حدود ۷۵ درصد از آمریکایی*ها درطول زندگی به هموروئید دچار می*شوند. درحالی*که بواسیر معمولا درعرض چند هفته به*خودی*ِخود برطرف می*شود اما می*تواند ناراحتی خفیف تا شدیدی ایجاد کند. برای تحمل*پذیری بیشتر ناراحتی ناشی از هموروئیدها می*توانید از درمان*های خانگی برای تسکین علائم*شان استفاده کنید.

۸ درمان خانگی بواسیر
۱. فندق افسونگر (هاماملیس انجیلی)
این گیاه می*تواند خارش و درد – که دو علامت اصلی هموروئید هستند – را کاهش دهد. این گیاه یک ماده*ی ضدالتهابی طبیعی است، بنابراین می*تواند تورم را نیز فروبنشاند. فندق افسونگر را می*توانید به*شکل مایع بخرید و به*طور مستقیم روی هموروئید بمالید. این گیاه در محصولاتی مانند صابون*ها و دستمال*های مرطوب ضدخارش نیز وجود دارد.

۲. آلوئه*ورا
ژل آلوئه*ورا را می*توانید به*صورت بسته*بندی از داروخانه تهیه کنید یا آن را به*طور مستقیم از برگ*های گیاه آلو*ئه*ورا جدا کنید. به*گفته*ی کلینیک کلیولند، آلوئه*ورا دارای خواص ضدالتهابی است که در درمان مشکلات التهابی پوست مؤثر هستند. بااین*حال شما باید فقط از ژل آلوئه*ورای خالص روی هموروئیدها استفاده کنید. برخی از مردم به آلوئه*ورا آلرژی دارند، به*خصوص آنهایی که به سیر و پیاز حساس هستند. برای آنکه متوجه شوید به آلوئه*ورا حساسیت دارید یا نه، مقدار کمی از ژل آن را روی ساعدتان بمالید و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید. اگر هیچ*گونه واکنش و حساسیت پوستی اتفاق نیفتاد، یعنی به آلوئه*ورا حساسیت ندارید و می*توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

۳. وان آب گرم با نمک اپسوم
وان آب گرم می*تواند به تسکین سوزش و ناراحتی ناشی از بواسیر کمک کند. شما می*توانید از sitz bath استفاده کنید. این وسیله یک تشت پلاستیکی کوچک است که روی صندلی توالت فرنگی قرار می*گیرد. یا می*توانید درون وان آب گرم بروید. با توجه به �سلامت هاروارد�، قرار گرفتن در وان آب گرم به*مدت ۲۰ دقیقه پس از هربار اجابت مزاج، بیشترین تأثیر را در کاهش علائم بواسیر خواهد داشت. اضافه کردن نمک اپسوم به آب وان با کاهش درد در آن ناحیه، باعث تسکین بیشتر علائم می*شود.

۴. پمادهای بدون نیاز به نسخه
کرم*ها و پمادهای بدون نیاز به نسخه مانند Preparation H تقریبا در هر داروخانه*ای موجودند و می*توانند باعث تسکین فوری علائم هموروئید شوند. برخی از آنها حتی می*توانند تورم را کاهش دهند و به هموروئید شما کمک کنند که زودتر بهبود یابد. باوجود*این، اگر از یک کرم حاوی هیدروکورتیزون استفاده می*کنید، هر بار بیش از یک هفته*ی متوالی از آن استفاده نکنید.

۵. دستمال*های مرطوب
استفاده از دستمال توالت بعد از اجابت مزاج می*تواند هموروئیدهای موجود را بدتر کند. درعوض استفاده از دستمال*های مرطوب می*تواند بدون تحریک هموروئیدها به تمیز نگه*داشتن شما کمک کند. برای بهره*مندی از مزایای اضافه می*توانید دستمال*های مرطوبی پیدا کنید که حاوی مواد تسکین*دهنده و ضدهموروئید مانند فندق افسونگر یا آلوئه*ورا هستند. حتما دقت کنید که دستمال مرطوب موردنظر شما فاقد الکل، عطر یا سایر مواد تحریک*کننده باشد. این مواد می*توانند به*جای تسکین علائم باعث تشدید آنها شوند.

۶. کمپرس سرد
برای کاهش ورم در ناحیه*ی مقعد، هربار به*مدت ۱۵ دقیقه روی آن یک بسته*ی یخ یا کمپرس سرد قرار دهید. این می*تواند درمانی بسیار مؤثر برای هموروئیدهای بزرگ و دردناک باشد. همیشه یخ را داخل یک پارچه یا حوله*ی کاغذی بپیچید و هرگز یک چیز منجمد را مستقیما روی پوست*تان قرار ندهید.

۷. نرم*کننده*های مدفوع
با توجه به مؤسسه**ی ملی دیابت و بیماری*های گوارشی و کلیه، نرم*کننده*های مدفوع یا مکمل*های فیبرمانند پسیلیوم می*توانند به کاهش یبوست، نرم*تر کردن مدفوع و اجابت مزاج سریع و بدون درد کمک کنند. بسیاری از این مکمل*ها ازجمله پسیلیوم، به*شکل پودر، کپسول و مایع وجود دارند که می*توانید آنها را ۱ تا ۳ بار در روز به*صورت خوراکی مصرف کنید.

۸. لباس پنبه*ای و گشاد
به*جای لباس*های تنگ از جنس پلی*استر از لباس*های پنبه*ای (به*ویژه لباس زیر پنبه*ای) استفاده کنید. این کار می*تواند به تمیزی و خشک نگه*داشتن ناحیه*ی مقعد کمک کند و به*طور بالقوه علائم بواسیر را کاهش دهد. برای کاهش تحریک پوست از شوینده*های معطر یا نرم*کننده*های پارچه اجتناب کنید.

پیشگیری از بواسیر

ایجاد تغییر در رژیم غذایی و برنامه*ی روزانه*ی شما می*تواند به پیشگیری از عود مجدد بواسیر کمک کند. درمان*های خانگی برای تسکین علائم بواسیر نیز می*توانند از عودهای بعدی جلوگیری کنند. برای پیشگیری از بواسیر، به نکات زیر توجه کنید:

برای نرم نگه*داشتن مدفوع و جلوگیری از زور زدن هنگام اجابت مزاج، سعی کنید با مصرف غذاهای پرفیبر، مقدار فیبر توصیه*شده*ی روزانه را دریافت کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید. همچنین می*توانید در مورد مصرف یک نرم*کننده*ی مدفوع با پزشک*تان صحبت کنید.
به*طور منظم ورزش کنید؛ ورزش و فعالیت بدنی، حرکات روده*ی شما را منظم*تر و اجابت مزاج را راحت*تر خواهد کرد.
اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید برای کاهش فشار وارده بر رگ*های رکتوم و مقعد، وزن*تان را پایین بیاورید.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
درمان بواسیرها معمولا آسان است و آنها در اکثر اوقات به*خودی*ِخود برطرف می*شوند. در موارد بسیار نادر، هموروئید می*تواند عوارضی ایجاد کند. خونریزی مزمن از یک هموروئید ممکن است باعث کم*خونی، یعنی کمبود سلول*های قرمز خون شود. هموروئیدهای داخلی نیز ممکن است بین عضلات مقعد گیر کنند و درنتیجه جریان خون وارده به آنها قطع شود. این امر منجربه ایجاد هموروئیدهای خفه*شده (strangulated) می*شود که می*توانند درد شدیدی ایجاد کنند.

اگر برای درمان بواسیر بیش از دو هفته از روش*های خانگی استفاده کردید اما مؤثر نبودند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می*تواند هموروئید را به*راحتی تشخیص دهد و درمان کند. او می*تواند کرم*های دارویی، پماد و شیاف*های طبی برای شما تجویز کند. اگر این درمان*ها مؤثر نباشند، ممکن است پزشک*تان درمان*هایی مانند بستن رگ با باند لاستیکی یا جراحی را برای برداشتن هموروئید توصیه کند. همچنین لازم است اولین باری که متوجه*ی خونریزی مقعدی شدید یا درصورتی*که خونریزی مقعدتان افزایش یافت، فورا به پزشک مراجعه کنید.

درمان بیماری هموروئید (بواسیر) در طب اسلامی و سنتی

بواسیر به دو نوع کلی نر و ماده تقسیم می شود که در بعضی موارد ممکن است هر دو نوع با هم اتفاق افتاده و ایجاد شود. بواسیر به چهار درجه خفیف تا خیلی شدید تقسیم می شود. بهترین راه برای در امان ماندن از این بیماری، پیشگیری است که در روایات اسلامی راه های پیشگیری و علل ایجاد این بیماری، بصورت دقیق و کامل بیان شده است که می توانید برای اطلاع از آنها به روایات مربوطه مراجعه نمایید. در خصوص درمان هم باید گفت که در طب جدید، پزشکان بیشتر این بیماری را از طریق جراحی درمان می کنند که متاسفانه بدلیل عوارض جراحی و برگشت پذیر بودن این بیماری، راه حل مناسبی نمی باشد. اما در طب اسلامی و سنتی راه هایی برای درمان و بهبودی این بیماری سفارش شده که اگر دقیق و درست عمل شوند، در مدت دو یا سه هفته این بیماری بهبود پیدا کرده و اگر این درمان ها ادامه یابد باعث بهبودی کامل خواهد گردید.

برخی عواملی که باعث تشدید بیماری بواسیر می شوند:
۱٫ اسهال در فرد مبتلا مهمترین دلیل تشدید این بیماری می باشد.
۲٫ یبوست هم باعث تشدید این بیماری می شود زیرا مدفوع نباید خشک و سفت باشد و با سختی و زور زدن دفع شود؛ بلکه مدفوع باید نرم باشد و به راحتی دفع شود. استفاده از داروی ملین هم برای راحت دفع کردن مدفوع مفید است.
۳٫ جلو گیری از ایجاد سودا در خون که به همین دلیل نباید غذاهای سودا زا بخورد. چون اگر سودای خون زیاد شود این بیماری هم تشدید می شود و حتی باعث مشاهده خون در مدفوع می گردد.

راه های درمان این بیماری:
۱٫در بواسیر پفکی هر روز انگور هسته دار را با هسته اش باید بخورد؛ طوری که موقع خوردن هسته اش را بجود و خورد کند.
۲٫همراه ناهار حداقل به اندازه یک مشت سبزی تره بخورد و همراه شام هم حداقل یک مشت سبزی خرفه میل نماید.
۳٫ هرشب حداقل یک قاشق گیاه زنیان را با همان اندازه مغز گردو بخورد یا بجای خود زنیان یک استکان عرق زنیان را با چندتا گردو میل نماید.
۴٫ اگر از محل بواسیر دچار خون ریزی است؛ برای بند آمدن خون ریزی، هر روز یک قاشق سماغ تازه صبح و یک قاشق هم شب بخورد. بعد از چند روز خون ریزی قطع می شود.
۵٫ قبل از رفتن به دستشویی بزرگ(مدفوع) باید مقعد را با روغن خیار چرب کند و اگه روغن خیار نبود با روغن زیتون و اگر نبود با بقیه روغن ها که به آنها حساسیت ندارد مانند روغن کوهان شتر و… و بعد از دستشویی بزرگ(مدفوع) بلافاصله حمام نرود و حداقل چند ساعت صبر کند و بعد از سر جا رفتن زواید بواسیر و عادی شدن آن، حمام رفتن مانعی ندارد. و بعد از حمام هم مقعد را با همان روغن ها چرب نماید.
۶٫ اگر درد دارد می تواند شیاف بواسیر که در داروخانه ها موجود است را نرم و له کند و مثل کرم و پماد به محل درد و مقعد مالیده و آغشته نماید. همچنین مالیدن روغن بنفشه به مقعد نیز در مواردی باعث کم شدن یا از بین رفتن درد و التهاب می شود. همچنین مقعد را در معرض آب گرم قرار دادن، باعث کم شدن درد آن می شود.
۷٫ مالیدن پودر سعد کوفی به مدت یک دقیقه به مقعد و سپس شست و شوی آن.
۸٫ طهارت و شستن مقعد با آب سرد بعد از دفع مدفوع هم باعث جلوگیری از تشدید این بیماری می شود.
۹٫ حجامت و زالو انداختن برای خارج کردن خون سودا از محل بیماری.
۱۰٫ همچنین نشستن در محلول جوشانده پوست انار باعث جمع شدن و داخل رفتن زائده های بواسیر می شود.

یقین داشته باشید که اگر بصورت کامل و درست راه های درمانی بالا را هر روز انجام دهید، بیماری هموروئید (بواسیر) شما بهبود پیدا کرده و با ادامه دادن این روش ها کاملا درمان خواهد شد. اما دقت کنید برخی از افراد به برخی از این روش ها حساسیت داشته و ممکن است برخی از این درمان ها مناسب آنها نباشد. لذا در صورتی که برخی از راه های درمانی باعث تشدید بیماری و زیاد شدن درد، سوزش، التهاب و… شد، از ادامه دادن و استفاده از آنها خودداری نموده و از بقیه روش ها استفاده نمایید.