انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: عملکرد هوشمندانه نسل جدید سوئیچ های شبکه
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
همانطور که در مقالات و فیلم های آموزشی در گذشته بیان شد ، برای برقراری ارتباط بین دو تجهیز شبکه مثل کامپیوتر و سوئیچ یا روتر و سوئیچ و یا غیره ، می بایست حتما یک مدار ضربدری بین دو تجهیز وجود داشته باشد.

مدار ضربدری در شبکه های کامپیوتری به چه معناست ؟

همانطور که می دانید ، در شبکه های کامپیوتری
کابل ها از 4 زوج سیم یا 8 عدد سیم تشکیل شده اند ؛ اما در حالت عادی از این 8 عدد سیم ، تنها 4 عدد آنها مورد استفاده قرار می گیرد و 4 عدد باقی مانده بلا استفاده اند (از 4 عدد سیم باقی مانده در کاربرد های خاص مثل انتقال ولتاژ تغذیه و .... استفاده می شود.).

از این 4 عدد سیمی که مورد استفاده قرار می گیرند ، 2 عدد سیم برای ارسال دیتا و 2 عدد سیم برای دریافت دیتا می باشد.

[/size]

چگونگی برقراری ارتباط بین دو تجهیز شبکه ؟!
همانطور که می دانید دو تجهیز A  و B وقتی می توانند با یکدیگر ازتباط برقرار کنند که دو سیم ارسال تجهیز A به دوسیم دریافت تجهیز B و
دو سیم ارسال تجهیز B به دوسیم دریافت تجهیز A متصل شود.
بدین صورت هر دیتایی که یک تجهیز ارسال می کند ، تجهیز دیگر ان را دریافت می کند و ...

[size=small]کابل شبکه کراس اور (
Cross Over یا ضربدری) یا مستقیم (Straight) :

همانطور که می دانید تنها تجهیز شبکه که درون خود یک مدار ضربدری دارد ، سوئیچ می باشد.

حال در صورتی که مابین دو تجهیز شبکه هیچ مدار ضربدری نداشته باشیم (در یک طرف ارتباط سوئیچ نباشد) باید با استفاده از کابل کراس آور یک مدار ضربدری ایجاد کنیم تا ارتباط بین دو تجهیز برقرار گردد.

عملکرد هوشمندانه نسل جدید سوئیچ های شبکه :

چند روز پیش بود که من یک سوئیج 5 پورت برای شبکه داخلی خونه خریداری کردم و بعد همه کابل ها رو بهش وصل کردم ، اینجا بود که در کمال ناباوری دیدم که سوئیچ بصورت خودکار خودش نوع کابلی که بهش وصل میشه رو تشخیص میده و مدار ضربدری رو بصورت خودکار روی هر یک از پورت هاش فعال یا غیر فعال می کنه !

بدین صورت که دیگه اصلا مهم نیست که شما کامپیوترها و تجهیزات شبکتون رو با کابل کراس آور به سوئیچ وصل کنین و یا با کابل مستقیم !

در حالت عادی کامپیوتر رو باید با کابل مستقیم به سوئیچ وصل کنیم (چون سوئیچ خودش مدار ضربدری داره و وجود دو تا مدار ضربدری در یک ارتباط ، همدیگه رو خنثی می کنه)

ولی بنده با کابل کراس کامپیوترم رو به سوئیچ وصل کردم و دیدم که بدون هیچ مشکلی ارتباط برقرار شد !

کامپیوتر دیگرم رو با کابل مستقیم به سوئیج وصل کردم و بازم ارتباط بدون مشکل برقرار شد !

مودم روتر ADSL ام رو یک بار با کابل کراس و بار دی
گه با کابل مستقیم به سوئیچ وصل کردم و دیدم که در هر دو مورد ، ارتباط به خوبی انجام شد !

پس دیگه نگران انتخاب نوع کابل نباشید [عکس: 201808230630568f173d0eaffc4b90c0c0361b8f37cc17.gif] سوئیچ های نسل جدید ، خودشون رو با نوع کابل شما منتطبق می کنن [عکس: 201808230630568f173d0eaffc4b90c0c0361b8f37cc17.gif]
بدین صورت که نوع ارتباط رو به سرعت تشخیص میدن و مدار ضربدری روی هر پورت رو بصورت خودکار فعال و غیر فعال می کنن.

منبع : نت نیک