انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: معرفی روش جدید غیر جراحی برای کم کردن سایز شکم
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ (پیکر تراشی سرد) یک روش جدید غیر جراحی برای کم کردن سایز شکم است. در این روش پروسه درمان و بهبودی با گذشت زمان اتفاق می افتد و در این بازه زمانی، پوست شکم فرصت پیدا می کند تا با سایر اندام ها سازگار شود.

کرایولیپولیز چیست؟
کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ (پیکر تراشی سرد) یک روش جدید غیر جراحی برای کم کردن سایز شکم است که به وسیله دستگاهی این کار را انجام می دهد و همه سلول های چربی زیر پوست شکم را فریز کرده و آنها را نابود می کند. چربی های تجزیه شده از طریق کبد از بدن خارج می شوند.

روش های زیادی برای کوچک کردن شکم و پهلو وجود دارد. در این نوشته با روش های طبیعی و خانگی و همچنین با روش های جراحی آنها آشنا می شوید. باید بدانید که این روش ها برای کوچک کردن و لاغری موضعی اندام های بدن شماست و تمام چربی های بدن تان را یکجا حذف نمی کنند.

این روش کم کردن اندازه شکم، از سال ۲۰۱۲ به تایید رسمی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده است. درباره این روش نسبتا جدید هنوز تحقیقات بالینی مستقلی وجود ندارد و طبق ادعاهای شرکت های سازنده می تواند ۲۰ تا ۲۵ درصد سلول های چربی را از بین ببرد.

نحوه کار این روش به این صورت است که با فریز کردن سلول های چربی در دمای انجماد ۱۰- تا ۳- درجه، باعث نابودی سلول های چربی می شود. بسیاری از کسانی که این روش را برای کاهش سایز شکم شان امتحان کرده اند، از ظاهر شدن چند روزه اثرات آن خبر داده اند، ولی ۱ تا ۴ ماه برای ظاهر شدن تمامی نتایج آن فرصت نیاز است. درمان با این روش در پرگل یک جلسه انجام می شود و نیازی به هیچ ماده بیهوشی ندارد.

در این روش پروسه درمان و بهبودی با گذشت زمان اتفاق می افتد و در این بازه زمانی، پوست شکم فرصت پیدا می کند تا با سایر اندام ها سازگار شود. به همین خاطر در این روش از افتادگی و شل شدگی سایر روش های لاغری خبری نیست. همچنین در این روش، بیمار نیازی به بستری شدن و استراحت ندارد و دوره نقاهتی برای آن بیان نشده است.

اگر قصد انجام لاغری شکم با این روش را دارید باید در انتخاب کلینیک و بیمارستان دقت کنید. باید دقت کنید که دستگاه های مورد استفاده در این کلینیک ها یا بیمارستان ها، دارای وکیوم قابل تنظیم، دمای انجمادی قابل تنظیم و مناسب، نور لیزری و هندبیس های کاملا شفاف باشند و از پدهای استاندارد استفاده کنند.

چه کسانی می توانند کرایولیپولیز کنند
کسانی که چربی موضعی دارند و دست به هر کاری مانند ورزش و رژیم غذایی خاص می زند، ولی باز نمی توانند این چربی ها را آب کنند، می توانند با روش کرایولیپولیز، چربی های شکم خود را از بین ببرند. دقت کنید که این روش برای لاغری کل بدن و کم کردن وزن نیست بلکه یک روش برای کم کردن اندازه شکم است. پس کسانی که از چاقی موضعی شکم خود گله دارند می توانند این روش را امتحان کنند و شکم خود را با سایر اندام های بدن شان سازگار کنند و اندامی خوش فرم داشته باشند.

چه کسانی نمی توانند کرایولیپولیز کنند
کسانی که به بیمارهای مربوط به سرما مانند کرایوگلوبولینمی، کهیر سرد و هموگلوبینوری حمله‌ ای سرد مبتلا هستند نمی توانند کرایولپیولیز را انجام دهند. همچنین کسانی که پوستی شل و افتاده دارند نیز بهتر است این روش را انجام ندهند.

عوارض کرایولیپولیز
عوارض کرایولیپولیز پایین و رضایت کسانی که آن را انجام داده اند بالاست.
از عوارض کرایولیپولیز که به صورت گذار هستند، می توان به کبودی، قرمزی موضعی شکم، و بی حسی پوست اشاره کنند که همه این موارد با کمی زمان از بین می روند.
کرایولیپولیز عوارض طولانی مدت ندارد.
بیماران در زمان درمان ممکن است احساس سرما بکنند، این احساس سرما می تواند بی حسی ناحیه مورد عمل را زیادتر کند.
ریسک ناسازگاری و متعادل نبودن منطقه عمل نیز وجود دارد که این مورد بسیار نادر است.
ممکن است بیمار انتظاراتی را که داشته، نتوانند از این روش دریافت کنند.
کمتر از ۱ درصد از بیمارها، ممکن است به هیپرپلازی پارادوکسیک چربی دچار شوند، که زیاد شدن ناگهانی سلول های چربی است. این مورد نادر در آقایان بیشتر از خانم هاست.

هزینه و قیمت کرایولیپولیز
هزینه و قیمت کرایولیپولیز براساس ناحیه ای که قرار است با دستگاه وکیوم شود، مشخص می شود. ضخامت و مقاومت بافت چربی این ناحیه در این مورد تاثیرگذار است. تعداد جلسات و دفعات استفاده از دستگاه و نواحی مورد عمل نیز در تعیین قیمت و هزینه کرایولیپولیز تاثیر دارد.

در برخی از کلینیک ها، عمل کرایولیپولیز به صورت ناحیه ای انجام می شود که این نوع عمل هزینه پایین تری دارد. در برخی از کلینیک ها نیز هزینه کرایولیپولیز براساس تعداد دفعاتی که خلاء وکیوم ایجاد می شود قیمت گذاری می شود. پس بهتر است ابتدا کلینیک معتبر خود را انتخاب کنید و بعد با انتخاب پزشک متخصص، درباره همه این موارد با وی مشورت کنید.

نظرات در مورد کرایولیپولیز
روش کرایولیپولیز، کم خطر است و همه می توانند انجام دهند.
در این روش پوست برش داده نمی شود و این خودش مزیت زیادی است. چون وقتی برش زده می شود عفونت و زخم های پوستی هم با آن اتفاق می افتد
تعداد واکنش های ناخواسته جانبی بسیار کم است.
نیازی به بستری شدن و استراحت ندارد.
نتایج خیلی زود ظاهر می شود.
به کسانی که وزن کم کردند یا وزن سالم دارند ولی هنوز هم در ناحیه های خاصی چربی زائد دارند، کمک می‌ کند. در واقع یک راه پیکر تراشی و خلاص شدن از دست چربی های موضعی است.
وزن دوباره زیاد نمی شود و نتیجه هاش طولانی مدت است. چون چربی ها واقعا نابود می شوند.
ریسک شل شدن پوست خیلی کم است و چربی ها به صورت یکسان از روی پوست شکم برداشته می شوند.

منبع: کرایولیپولیز : روش جدید غیر جراحی برای کم کردن سایز شکم