انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: اگر کیست مویی به موقع درمان نشود/کلینیک نوین
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
کلینیک نوین > مقالات > اگر کیست مویی به موقع درمان نشود، عوارض و علت تاخیر در درمان آن
کیست مویی یا سینوس پیلونیدال نوعی از بیماری های دردناک ناحیه مقعدی است. این عارضه در اثر عوامل متعددی ایجاد می شود که زمینه را برای برگشت مو به داخل پوست فراهم می کند. در نتیجه برگشت مو، کیسه ای حاوی مو بر روی پوست ظاهر می شود که می تواند دارای سوراخ بوده و یا حتی دچار آبسه شود.
این کیست در اثر سایش پوست ایجاد می شود و عواملی مانند چاقی، نشستن های طولانی مدت، لباسهای تنگ با الیاف غیر طبیعی، رانندگی به مدت طولانی می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. کیست مویی با گذر زمان گسترده تر شده و ممکن است عفونی شود که این موضوع فرآیند درمان را پیچیده تر خواهد نمود. از طرفی عدم درمان ممکن است، عوارض گاه جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
عوارض کیست مویی
[عکس: Pilonidal-Cyst.jpg]
در صورتی که در درمان کیست مویی اختلال ایجاد نمایید، ممکن است عوارض زیر پدید آید:
  • درد شدید و غیر قابل تحمل ناحیه کمر
  • تب در صورت عفونت شدید
  • ترشحات چرکی آزار دهنده و بد بو
  • آبسه یا تجمع عفونت در کیست مویی
اغلب افراد در مواجهه با چنین شرایطی برای درمان اقدام می کنند، زیرا درد به حدی شدت می یابد که فرد را مجبور به درمان می کند. اما در صورتی که فرد همچنان به درمان بی توجه باشد، ممکن است مشکلات دیگری پدید آید، یکی از  این مشکلات بیماری فیستول مقعدی است. این بیماری ایجاد مجرای غیر طبیعی میان دو عضو از بدن است که معمولاً در اثر عفونت درمان نشده یا آبسه ایجاد می شود. از آنجایی که در اثر درمان نشدن کیست مویی، آبسه شکل می گیرد، شانس ایجاد فیستول نیز افزایش می یابد.
یکی دیگر از مشکلات نادر در اثر  عدم درمان کیست مویی بروز نوعی سرطان پوست است. از آنجایی که درمان بیماری نظیر سرطان بسیار مشکل تر است توصیه می کنیم، در صورت بروز هر یک از نشانه های کیست مویی هرچه سریع تر برای درمان آن اقدام کنید.
علت به تاخیر انداختن درمان
یکی از عمده ترین دلیلی که بیماران از درمان این بیماری سرباز می زنند، حس خجالت و شرمندگی است. زیرا زخم کیست معمولاً پایین کمر و مابین کفل ها ایجاد می شود. از سایر علت های بی توجهی به درمان احساس ترس از درد جراحی است ولی از آنجایی که کیست مویی با درمان های خانگی و دارویی درمان نمی شود، انجام روشهای جراحی اجتناب ناپذیر است اما درمان کیست مویی با لیزر می تواند تا حد زیادی از درد و خونریزی درمان کیست مویی بکاهد. لیزر برش ظریفی ایجاد میکند تا مانع از درد و خونریزی شدید شود.
شاید بتوان گفت دسته دیگر از بیماران به بهانه ای همچون نداشتن زمان از درمان سر باز میزنند اما خوب است بدانید با انجام لیزر این مشکل نیز حل شده است، لیزر سرپایی انجام شده و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد. حتی بیمار می تواند بعد از لیزر نیز به کار های روزمره خود بازگردد. بعد از درمان با لیزر نیازی به تعویض مرتب پانسمان و یا استراحت مطلق نخواهد بود.
درمان با لیزر به جز در مواردی که دچار آبسه شده است ضرورت اورژانسی ندارد. اما بیش از چند هفته تاخیر در درمان جایز نیست.