انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: بوتاکس درد جراحی بواسیر یا هموروئید را کاهش می دهد/کلینیک نوین
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
بوتاکس یک نوع سم به نام بوتولینوم است که تزریق آن در زیر پوست، سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد. با این روش  ظاهری جوان تر را برای مدتی ایجاد خواهد شد. این در حالی است که محققان به این نتیجه رسیده اند که بوتاکس می تواند نقش تعیین کننده ای در درمان بواسیر ایفا کند.
گفتنی است بوتاکس می تواند احساس درد پس از انجام جراحی را برای بیماران که بواسیر خود را از طریق روش جراحی هموروئیدکتومی، درمان نموده اند را برطرف کند. طبق یافته های علمی پژوهشگران انجمن جراحان کولون، احساس درد در بیمارانی که بوتاکس تزریق کرده اند، نسبت به سایر بیماران که تزریق نداشته اند، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
باید توجه داشت که پزشکان در بیشتر موارد برای برطرف کردن احساس درد اقدام به تزریق بوتاکس در اسفنکتر می نمایند که متاسفانه انجام این مهم در برخی از موارد به مرور زمان موجب بی اختیاری مدفوع می شود.
 مزایای تزریق بوتاکس در درمان هموروئید
آنچه مسلم است دستیابی به درمان موثر از طریق بوتاکس می تواند با مزایای متعددی همراه باشد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.
  • انجام جراحی به صورت سرپایی
  • انجام جراحی در همان روز
  • استفاده از بی حسی موضعی
  • عدم ایجاد درد و یا خونریزی به هنگام تزریق و یا بعد از تزریق بوتاکس
  • عدم دوره نقاهت
  • انجام اجابت مزاج به راحتی پس از انجام تزریق
  • دستیابی به درمان موثر پس از ۲۴ ساعت و طول ماندگاری آن ۴ الی ۵ ماه می باشد.
بدیهی است طبق آمار موجود امکان بازگشت بیماری از طریق روش درمانی بوتاکس ۴۰ درصد است. اما باید این نکته را متذکر شد که در صورت بازگشت مجدد بیماری، فرد می تواند برای درمان به صورت مجدد از تزریق بوتاکس استفاده نماید.
در پایان باید خاطر نشان کرد که درمان هموروئید از طریق تزریق بوتاکس یک روش نوین درمانی محسوب می شود، به گونه ای که فرد می تواند از این طریق به درمان موثر دست یابد، از این رو در کشورهای پیشرفته تنها روش درمان شقاق را تزریق بوتاکس می دانند.