انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: زگیل واژن چیست؟/کلینیک نوین
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
[عکس: genitalwarts.jpg]
زگیل واژن که با نام های زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی هم شناخته می شود از شایع ترین بیماری های آمیزشی است . این زگیل ها در اثر نوعی ویروس DNA دار با نام HPV با پاپیلومای انسانی ایجاد می شود .
همان طور که از نام آن مشخص است این بیماری در پوست ناحیه ی تناسلی زنان و در نقاط مختلف واژن رخ می دهد. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم این بیماری عفونتی است که  از طریق روابط جنسی بین افراد منتقل می شود و تیپ هایی از این ویروس باعث به وجود آمدن برخی از انواع سرطان مثل سرطان دهانه ی رحم در زنان می گردد .
ویروس  HPV انواع و تیپ های مختلفی دارد و ویروس هایی که منجر به ایجاد زگیل تناسلی می شوند معمولا از نوع کم خطر آن هستند . نوع پرخطر این ویروس باعث ایجاد انواع سرطان می گردد .
این زگیل ها در نقاط خارجی و داخلی واژن به وجود می آیند و در ابتدا هیچ گونه درد  یا علامت خاصی ندارند . این زگیل ها معمولا پس از گذشت مدت زمان ۱۸ الی ۲۴ ماه خود به خود از بین می روند و ناپدید می شوند ولی از آنجایی که خود ویروس همچنان در بدن فرد وجود دارد امکان بازگشت دوباره ی زگیل ها و گسترش آن به سایر نقاط بدن و همچنین احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان رحم وجود دارد . در ضمن اینکه چنین فردی آلوده محسوب می شود و با هرکسی که رابطه ی جنسی برقرار کند می تواند ویروس را به بدن او منتقل کند به همین دلیل باید روابط جنسی خود را تا مرحله ی درمان کامل محدود نماید . مادر آلوده به ویروس  HPV می تواند ویروس را به جنین خود منتقل کند .
 • علائم و نشانه های زگیل واژن
 •  درمان زگیل واژن
 • علائم و نشانه های زگیل واژن
  زگیل  واژن بیماری است که از طریق ارتباط جنسی تماس مستقیم پوست با پوست ایجاد می شود . در ابتدا این زگیل ها ممکن است بسیار کوچک و در اندازه ای کمتر از نوک سر سوزن باشند و با چشم مسلح دیده نشوند ولی به مروز زمان عفونت ناشی از آن گسترش می یابد و در اثر رشد و تکثیر اندازه ی آنها بزرگ تر می شود . در نتیجه زائده ها و بر آمدگی هایی آویزان و به شکل توده هایی سفت  ،توپر و گوشتی شکل و به رنگ پوست ، سفید ، صورتی ، مشکی و یا قهوه ای در اطراف واژن ایجاد می شود .
  زگیل واژن در اشکال و اندازه های گوناگونی ممکن است به  وجود بیاید . برخی از این زگیل  ها به شکل تک زگیل هستند و اندازه ی بسیار کوچکی دارند ولی برخی دیگر اندازه ی بزرگ تری دارند و از تجمع چندین زگیل به وجود آمده اند که به شکل گل کلم یا خوشه ای ممکن است به وجود بیایند .
  این زگیل ها در ابتدا درد و سوزشی ندارند ولی پس از گذشت مدت زمانی که عفونت آنها گسترش می یابد ممکن است فرد در محل به وجود آمدن زگیل ها احساس درد ، سوزش  ،خارش و رطوبت نماید . در موارد خاصی که زگیل ها در مسیر مجرای ادراری قرار میگیرند باعث انسداد این مجاری و خونریزی میگردند .
  در کنار این علائم و نشانه های کلی  به دلیل آنکه زگیل واژن نوعی عفونت است از این رو ممکن است در اطراف زگیل ها علائم و نشانه های دیگری هم وجود  داشته باشد که به بیماری های دیگری مربوط است از این رو هنگام مشاهده ی هرگونه علامتی مبنی بر زگیل بهتر است که برای بررسی و تشخیص دقیق تر به پزشک متخصص مراجعه کنید .
   درمان زگیل واژن
  زگیل واژن شاید درد و سوزش خاصی نداشته باشد و زندگی بیمار را مختل نکند ولی توجه داشته باشید که این زگیل ها نوعی عفونت هستند و از آنجایی که بسیار مسری هستند  ،باید تحت درمان قرار بگیرند و به طور کامل از بین بروند .
  برای آغاز درمان زگیل واژن ،  ابتدا پزشک محل زگیل ها ، اندازه ی زگیل ها و تعداد آنها را به طور دقیق بررسی و معاینه میکند . سپس یکی از روش های درمانی را برای از بین بردن زگیل ها آغاز می نماید .
  اگر تعداد زگیل ها کم و اندازه ی آنها کوچک باشد ممکن است از داروهای موضعی مانند پدوفیلین برای درمان آن استفاده کند . اگر تعداد زگیل ها زیادتر و اندازه ی آنها بزرگ تر باشد به سراغ روش های تهاجمی تر می رود . سوزاندن زگیل ها ، فریز کردن ( منجمد کردن ) ، لیزردرمانی ، روش RF و در مواقع خاص انجام عمل جراحی برای برداشتن کامل ضایعات از روش های درمانی است که می توان برای درمان زگیل های واژن استفاده کرد .