انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: چگونه فیستول را بدون جراحی درمان کنیم؟
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
[عکس: Anal-fistula-1.jpeg]
فیستول یکی از دردناک ترین بیماری های عفونی نشیمنگاهی می باشد که معمولاً در اثر ایجاد آبسه مانند یک تونل بین روده و مقعد ظاهر می شود. به عبارتی فیستول به اتصال غیر طبیعی بین دو اندام بدن گفته می شود که این اتصال سبب درد، چرک، خونریزی و ترشحات عفونی خواهد شد. اما راه درمان این بیماری دردناک چیست؟ آیا فقط با جراحی و عمل درمان می شود و بیمار باید برای درمان مدت ها در بیمارستان بستری باشد؟ خبر خوب اینکه در حال حاضر روش نوین و جدیدی برای درمان فیستول کشف شده که بیمار بدون هیچ گونه دردی و بدون نیاز به بیهوشی در بیمارستان، به صورت سرپایی در کلینیک درمان شده و امکان عود مجدد فیستول در این روش نزدیک به ۰ است. این روش معجزه درمان فیستول نامیده شده و آن لیزر می باشد.
درمان قطعی فیستول مقعدی بدون جراحی
پیش از اینکه روش درمان فیستول بدون جراحی در پرتو کلینیک (partoclinic.com) را توضیح دهیم لازم است بدانید که فیستول هرگز با روش های خانگی و دارو یا پماد درمان نخواهد شد و تنها راه قطعی برای درمان آن جراحی یا لیزر می باشد. سایر روش ها ممکن است برای مدتی موقت علائم بیماری را کاهش دهند اما جایگزین روش های قطعی درمان نمی شود.
[عکس: Anal-fistula-1.jpg]
درمان فیستول با لیزر در پرتو کلینیک  به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود. بیمار متوجه درد و خونریزی حین درمان نخواهد شد و پس از عمل می تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند. این روش نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد و به همین دلیل هزینه های جانبی درمان برای بیمار کاهش پیدا می کند.
لیزر فیستول سریع ترین روش برای درمان این بیماری شناخته شده که برخلاف روش جراحی سنتی احتمال ابتلا مجدد و یا عود بیماری در این روش نزدیک به %۰ است و هیچ یک از عوارض بعد از عمل جراحی را ندارد.
لیزر فیستول چگونه انجام می شود؟
در این روش که فیستول از طریق انرژی و اشعه لیزر درمان می شود پزشک متخصص جراح فیستول با استفاده از میله ی probe (دارای فیبرهای نوری) مسیر درمان را تشخیص داده و سپس لیزر CO2 (کربن مونوکسید) توده عفونی فیستول را باز کرده و حذف می کند.
بر خلاف جراحی در این روش بیمار نهایتاً دو الی سه روز پس از درمان می تواند دفع راحت داشته باشد و عوارض جراحی مثل بی اختیاری را تجربه نخواهد کرد.
[عکس: Anal-fistula-2.jpeg]
روش های جراحی فیستول
شناخت علائم فیستول اولین قدم برای جستجو و انتخاب درمان مناسب است:
 •  درد و ناراحتی : فیستول معمولاً با درد همراه است، به ویژه در هنگام اجابت مزاج یا ادرار.
 •  نشت مایعات :یکی دیگر از نشانه های بارز فیستول، ترشح چرک، خون یا مایعات دیگر از ناحیه آسیب دیده است.
 • تب و عفونت: در برخی موارد، فیستول می تواند منجر به تب و عفونت شود که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
سایر روش های عمل جراحی فیستول که به ندرت ممکن است در حال حاضر توسط پزشکی پیشنهاد شود به شرح زیر است: (پیشنهاد اکثر پزشکان درمان با لیزر است)
 • روش فلپ : شامل استفاده از بافت های سالم بدن مثل روده برای ترمیم و درمان فیستول که با جراحی انجام می شود و درد و عوارض زیادی دارد.
 • جراحی فیستول به روش vaaft : درمان فیستول با روش vaaft نسبت به جراحی کمتر تهاجمی است و از تیغ جراحی برای باز کردن فیستول استفاده نمی شود. در این روش از طریق یک تلسکوپ ظریف مجرای فیستول شناسایی می شود و بدون آسیب به عضلات اسفنکتر و ماهیچه های مقعدی سوراخ داخلی فیستول بسته می شود.
 • روش نخ ستون Seton : از نخ جراحی یا یک رشته نخ سیلیکونی برای تخلیه عفونت و چرک فیستول استفاده می شود که باید به مدت ۶ الی ۱۲ هفته این نخ در کانال فیستول قرار بگیرد.
 • نقل قول:درمان با چسب فیبرین : در حال حاضر تنها گزینه غیرجراحی فیستول مقعدی است. این شامل تزریق چسب به فیستول توسط جراح در حالی است که شما تحت بیهوشی عمومی هستید. چسب به ترمیم فیستول و بهبودی سریع تر آن کمک می کند.
  https://www.nhs.uk/conditions/anal-fistula/treatment/
 • فیستولوتومی : روشی که در ۹۵ درصد مواقع جراحی با این تکنیک انجام می شود. فیستولوتومی شامل برش کانال غیر طبیعی فیستول و باز کردن پوست اطراف مقعد است که باعث می شود فیستول از داخل ترمیم یابد. در این روش از بخیه استفاده نمی شود و زخم فیستول بعد از یک الی دو ماه بهبود می یابد.
 • جراحی با تیغ و قرار دادن درن : این روش برای افرادی که لیزر را انتخاب نمی کنند استفاده می شود و پزشک با جراحی و برش توسط تیغ کوتر یک درن داخل کانال فیستول قرار می دهد. در این روش اگر فیستول با تیغ بریده شود با درد زیاد و خونریزی همراه است به همین خاطر از کوتر برای سوزاندن عروق استفاده می شود.
توصیه مهم 
طبق تجربه بیمارانی که برای درمان فیستول به پرتو کلینیک مراجعه کرده اند در بیشتر مواقع ابتدا به آبسه دچار شده بودند و فیستول در نتیجه عدم درمان آبسه مقعدی ایجاد شده بود. پس در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک به آبسه بلافاصله برای تشخیص و درمان آن اقدام کنید تا به فیستول تبدیل نشود. درمان فیستول بسیار سخت تر و پیچیده تر از درمان آبسه می باشد.